19° Az bulutlu
 • EURO 6.46
 • DOLAR 5.64

Türkiye’nin Belgrad Büyükelçisi Tanju Bilgiç: Cumhurbaşkanımızın ziyareti iki ülke arasında dönüm noktası oldu

Şifa Kaymak sifa.kaymak@iha.com.tr Türkiye Gazetesi’nden Şifa Kaymak’ın sorularını yanıtlayan Bilgiç, “Hesaplı yatırım anlamında Türk şirketlerinin Sırbistan’a büyük ilgisi var.
Güncel - 14 Ekim 2017 09:33 A A

Şifa Kaymak

sifa.kaymak@iha.com.tr

Türkiye Gazetesi’nden Şifa Kaymak’ın sorularını yanıtlayan Bilgiç, “Hesaplı yatırım anlamında Türk şirketlerinin Sırbistan’a büyük ilgisi var. Son iki senede çok sayıda iş adamımız gelip Sırbistan da yatırım yaptı. Sırp makamları da bunu teşvik ediyor. Türk meslek adamları burada 8 bin kişiye meslek sağlamış durumda.” diye konuştu.

 İşte Belgrad Büyükelçisi Tanju Bilgiç’in, Şifa Kaymak’a verdiği mülâkat;

  1-Sayın Büyükelçi, Ağır konulara girmeden önce sorularıma sizi tanımakla başlamak istiyorum. Kimdir Büyükelçi Tanju Bilgiç?

 1971 Gümüşhane doğumluyum. İlkokulu Sinop’ta bitirdim. Samsun Anadolu Lisesi mezunuyum. 1993 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldum. İtalya’da yüksek lisans yaptım. Gazi Üniversitesinde doktoramı tamamladım. Çalışma hayatıma Hazine Müsteşarlığında başladım. İki sene daha sonra, 1995 yılında Dışişleri Bakanlığına geçtim. O günden bu yana Bakanlığımızın dağıtılmış kademelerinde ödev yaptım. Bosna-Hersek, Danimarka, Fransa, Rusya gibi ülkelerde çalıştım. Belgrad’a Büyükelçi olarak atanmamdan önceki dönemde ise Dışişleri Bakanlığı Sözcülüğü görevini üstlenmiştim.

 2-Diplomatik yolculuğunuza baktığımızda genelde sancılı bölgelerde ödev yaptınız. Eski Doğu Bloku ülkeleri… Saraybosna… Kıbrıs Daire Başkanlığı gibi… Bunlar size ne kattı? Meslektaşlarınıza tarafından sizi daha mı pişirdi?

 Dışişleri Bakanlığı’nda devir yapan memurlarının hemen hemen tümü, benimle benzer tecrübelere sahipler. Dışişleri Bakanlığı görevlileri, farklı ülkelerde çalışır ve farklı tecrübeler edinirler. Herkesin farklı bambaşka tecrübeleri ve buna göre de bir uzmanlık alanı olur. Afganistan’da çalışan bir memurla, Avustralya’da çalışan bir memurun tecrübelerinin birbirinden öbür olması normaldir. Dışişleri Bakanlığı da bambaşka tecrübedeki arkadaşları tecrübelerine ve yeteneklerine göre değerlendirir. Benim açımdan, acilen Belgrad’da bulunmam bir talih; çünkü daha önce Saraybosna’da ödev yapmıştım. Kültürel anlamda bu bölgeyi iyi bildiğimi söyleyebilirim.

 3-Sırpça tweetler atıyorsunuz; kendiniz mi yazıyorsunuz? Söktünüz mü Sırpçayı?

Boşnakçayı Saraybosna görevim sebebiyle daha evvelden biliyordum. sonra St. Petersburg’da tayin yaparken azıcık Rusça da öğrendim. Her iki dil slav kökenli olması sebebiyle birbiriyle yakın. Onun için buraya geldiğimde Sırpça’ya intibakım basit oldu. Oysa bu dili iyi konuşuyorum diyemem. Anlıyor ve derdimi anlatabiliyorum. Eksik da olsa bu veri buradaki hayatımı kolaylaştırıyor. Sırpça tweetlerin hepsini kendim yazmıyorum. Genelde yardım alıyorum. Zira sosyal medyada yaptığınız hataların geri dönüşü olmuyor. Onun için uyarı etmeye çalışıyorum.

 4-Türkiye-Sırbistan ilişkileri politik olarak şu an ne durumda?

Türkiye Sırbistan ilişkilerinin hemen mükemmel seviyede olduğunu söyleyebilirim. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayip Erdoğan’ın ziyareti ile ilişkilerin bir üst seviyeye çıktığını da vurgulamalıyım. Bu ziyaret, sekiz sene aradan sonradan Sırbistan’a Cumhurbaşkanı seviyesinde gerçekleştirilen ilk ziyaret oldu. En son 2009 yılında Sayın Abdullah Gül Cumhurbaşkanı sıfatıyla bu ülkeye bir ziyarette bulunmuştu. Sayın Cumhurbaşkanımız ise Başbakan sıfatı ile 2010 yılında bir ziyaret gerçekleştirmişti. Cumhurbaşkanları seviyesindeki ziyaretler fazla sık gerçekleşen ziyaretler değiller. O nedenle bu ziyaret fazla önemliydi. Ziyaret esnasında 16 uzlaşma imzalandı. İki Cumhurbaşkanı Sırbistan’da ağırlıklı olarak Boşnakların yaşadığı Yeni Pazar’ı birlikte ziyaret ettiler. Dolayısıyla bu iki jurnal ziyaret yoğun lakin bir böylece da bereketli geçti. Sırbistan’la siyasi açıdan hiçbir sorunumuz değil.

  5-Türkiye ile kıyasladığımızda Sırbistan’da meslek gücü daha ucuz. Avrupa pazarına daha yakın. Rusya ile de özgürlük ticaret anlaşması var. Bunlar göz önüne alındığında Sırbistan bizim için iyi bir yatırım ülkesi. Idareli olarak durumlar nasıl?

Yatırımlar alanında Türk şirketlerinin Sırbistan’a büyük ilgisi olduğunu söylemem lüzum. Belgrad Büyükelçisi olarak temel uğraşım Türk meslek adamlarının Sırbistan’a yatırım yapmalarını karşılamak. İkili ticaret hacmini mümkün mertebe arttırmak. Son iki senede çok sayıda meslek adamımız Sırbistan’a yatırımda bulundu. Sırp makamları da bunu teşvik ediyor. Bilhassa eğitimli meslek gücü meslek adamlarımızı bu ülkeye çekiyor. Yaklaşık 8 bin kişiye istihdam sağlamış durumdayız. Bu sayının önümüzdeki dönemde daha da artmasını bekliyoruz.

 6-Türk yatırımcılar ağırlıklı olarak hangi sektöre yöneliyorlar?

 Buradaki meslek adamlarımız ağırlıklı olarak tekstil sektöründe yatırım yapıyorlar. Sırbistan geçmişte tekstil endüstrisinin yoğun olduğu bir ülkeymiş. Oysa fabrikalar sonradan kapanmış. bu nedenle burada tekstili bilen bir iş gücü var. Iş gücünün bununla birlikte eğitimli ve sektörün gerektirdiği bir takım dinamikleri anında kavrayacak nitelikte olduğunu da söylemeliyim. Onun için tekstil firmalarımız, kapanan fabrikaları alıp bitmiş canlandırarak, yoğun bir şekilde burada etkinlik gösteriyorlar. Ancak, bunun dışında bir bankamız da var. Insanlar Bankası Sırbistan’da 33 şubeyle faaliyet gösteriyor. Otomotiv parçaları üreten büyük bir şirketimiz de mevcut. Odun-kereste ticareti yapan iş adamlarımız var. İrili, ufaklı öbür pek çok alanda çalışan meslek adamlarımız var. Bu sayının özellikle Cumhurbaşkanımızın ziyareti sonrası daha da artacağını düşünüyorum.

 7- Türk turistlerin Sırbistan’a ilgisi epeyce yüksek rakamlardan memnun musunuz?

 Turizmi iki yönlü bir yol gibi düşünmek gerekir. tek taraflı sızıntı hiçbir vakit olmuyor. Buradan çok sayıda Sırp turist Türkiye’ye gidiyor. Rus uçağının düşürülmesinin peşinde yaşanan bir kriz vardı. Bu durum nedeniyle buradan Türkiye’ye dışarı giden turist sayısını azalmıştı. Ama kriz bitti. bu nedenle, turist sayısı bu sene eski rakamları yakaladı, hatta geçti. Önümüzdeki yıl için ise hedefimiz mevcut rakamları daha da çoğaltmak. Aslında şu anda Sırbistan’dan Türkiye’ye dışarı giden turist sayısından gayet memnunuz. Buradaki tur şirketleri ile de yakın ilişkimiz var. Türkiye’deki otellerin sahipleriyle de haberleşiyoruz. Onlar da memnunlar. Fakat bu bizim için yeterli değil. bundan başka, Sırbistan’a gelen turist sayısında, Türk turistler birincil sırada. Bu sayıyı da artmak istiyoruz.

 8-Sırbistan halkının Türkiye’ye bakışı nasıl?

“TÜRK İMAJI HER GEÇEN GÜN OLUM YÖNE EVRİLİYOR”

 Her toplumda, diğer milletlere karşısında bazı önyargılar olabilir. Bunlar tarihi olaylar nedeniyle de ortaya çıkabilir. Ama başlıca önemlisi, bu cins önyargıları paranteze alarak, izole ederek ilişkilere devam etmek olmalı. Yani bence geçmişin kölesi yok, geleceğin efendisi olmalıyız. Sırbistan özelinde ise, Türkiye hakkında menfi gösterme besleyenlerin sayısının epeyce az olduğunu söylemeliyim. Büyükelçi olarak tayin yaptığım zaman dahilinde ne Sırp makamlarından ne de Sırp halkından kaynaklanan herhangi bir zorlukla karşılaşmadım. Hatta Türk dizileri ve Türk işadamları sebebiyle buradaki Türk imajının her geçen gün olumlu yöne evrildiğini de söylemeliyim. Bizim Sırplarla kültürel olarak yakınlığımız mevcut. Sırbistan’ın öbür bölgeleri bambaşka süreler Osmanlı yönetiminde kalmış. Bunun için müşterek kullandığımız böylece çok sözcük var. Bu sayının binlerle açıklama edildiğini biliyorum. öte yandan, bir başka kültürel benzerlik iki ahali arasındaki zihin tarzıdır. Burada Türk dizileri fazla fazla seyrediliyor. Çünkü benzer kültüre sahibiz. Sırbistan’da çok sayıda Türk tarihi eseri de mevcut. Ayrıca, spor etkinlikleri de iki ülkeyi yaklaştırdı. Obradoviç’in Fenerbahçe’nin koçu olması, fazla sayıda Sırp basketbolcunun Türkiye’de oynaması önyargıları ortadan kaldırdı.

   9-Osmanlı’dan kalma çoğu tarihi eserimiz var Sırbistan’da; yeterince korunuyor mu?

Tarihi eserlerin korunması her coğrafyada maalesef bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Sırbistan’da Büyükelçilik olarak tüm tarihi eserlere sahip çıkmaya çalışıyoruz. Özellikle TİKA bu konuda önemli bir rol oynuyor. Zamanında yüzlerce camiye konut sahipliği yapan Belgrad’da bugün yalnızca Bayraklı Camii kalmış. Bu caminin bitmiş renovasyonu için bir protokolü Sayın Cumhurbaşkanımızın ziyareti sırasında imzaladık. Bayraklı Camii’nin yanı sıra çeşme türbe gibi öbür Türk tarihi eserleri de var. Biz bunların hepsine sahip çıkmaya çalışıyoruz. Sırbistan’daki Boşnak yoğun Yeni Pazar’a gittiğinizde kentte çok sayıda cami, hamam, medrese görebilirsiniz. Bunlara da lokal yönetimlerle işbirliği içinde sahip çıkmaya çalışıyoruz. Yaşamış binaların koruması daha basit oluyor. Ancak bazıları sahipsiz bir şekilde atıl bırakılmış durumdalar.
Sırp halkının tarihini, Türk halkının tarihini okumadan bilemeyiz. Bizim tarihimizi de Sırp tarihini okumadan bilmemiz olası değil Mesela Sokullu Mehmet Paşa’nın Sırp asıllı olduğu biliniyor. Sırp adı Bayo Nenadiç’dir. Bayo Nenadiç kimdir desem bilemezsiniz lakin Sokullu Mehmet Paşa kim dersem rahatlıkla söyleyebilirsiniz. Sokullu Mehmet Paşa Osmanlı İmparatorluğunun coğrafi açıdan en geniş olduğu dönemde Vezir-i Azamlık yapmıştır. üstelik, 1402’deki Ankara savaşı esnasında Şimşek Beyazıd’ın komutanlarından bir tanesine Sırp. Sırplar, Ankara savaşında Osmanlı ordusunun yanına sonuna kadar kaldılar ve savaştılar. Bayezid’in rakibi Timur da bu hususa anılarında yer vermiş. Diğer bir ifadeyle, geçmişte negatif hususlar kadar olumlu hususlar da bulmak mümkün. Bizim esas hedefimiz olumlu hususları olası mertebe daha pozitif ön plana çıkarmaktır.

10-Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Sırbistan ziyareti nasıl geçti. Ziyaret Türkiye-Sırbistan ilişkilerini ne yönde etkiledi. Ne gibi anlaşmalar yapıldı?

“CUMHURBAŞKANIMIZIN SIRBİSTAN ZİYARETİ İKİ ÜLKE ARASINDA DÖNÜM NOKTASI OLDU”

Cumhurbaşkanımız Sayın Tayyip Erdoğan’ın Sırbistan ziyareti tarihi nitelikte bir ziyaret oldu. Hatta bu ziyareti iki ülke ilişkilerinde bir dönüm noktası olarak da nitelendirebilirim. Sekiz yıldan sonra gerçekleşen bu ziyaret esnasında 16 ikili anlaşma imzalandı, baş başa ve heyetler arası görüşmeler gerçekleştirildi. Sayın Cumhurbaşkanımızın Sırbistan ziyaretinin ikili ilişkilerimizde son dönemde yakalanan ivmenin tasdik edilmesi ve pekiştirilmesi açısından da son derece manâlı olduğunu vurgulamalıyım. Görüşmeler esnasında öncelikle hesaplı ve ticari işbirliği elde etmek üzere ilişkilerimizin çoğu veçhesi ele alındı. Sayın Cumhurbaşkanımızın iki taraflı basın toplantısında da belirttiği üzere, iki ülke arasındaki mevcut ticaret hacmi potansiyelin çok altında. Hali hazırda bir milyar Dolara yakın olan ticaret hacminin üç, hatta beş milyar dolara çıkartılması muhtemel. Ekonomik ilişkilerimizin bir diğer manâlı unsuru ise Sırbistan’daki Türk yatırımlarıdır. Halkbank’ın 2015 yılında Sırbistan pazarına girmesinden sonradan ülkede faaliyet gösteren Türk şirketlerinin sayısında kayda değer bir çoğalma olmuştur. Halkbank gibi başarı hikâyelerinin işadamlarımız için özendirme edici bir öğe olduğunu biliyorum ve önümüzdeki dönemde ilave galibiyet hikâyeleri oluşturmayı hedefliyoruz. Cumhurbaşkanı Vuçiç’in, Sayın Cumhurbaşkanımızı ziyaret sırasınca neredeyse hiç yalnız bırakmamasının da çok manâlı olduğunu burada belirtmek isterim. İki Cumhurbaşkanı arasındaki bu olumlu diyaloğun ikili ilişkilerimiz üzerinde oluşturduğu etkinin önemi azımsanamaz. Bu sayede iki ülke yetkilileri ve kuruluşları arasındaki temas trafiği daha yoğun olmakta ve daha yakın koordinasyon sağlanmaktadır.

“ZİYARETİN YENİ PAZAR AYAĞI DA SON DERECE FAYDALI GEÇTİ”

Sayın Cumhurbaşkanımızın Sırbistan ziyaretinin Yeni Pazar ayağı da son derece yardımcı geçti. Yeni Pazarlıların Sayın Cumhurbaşkanımıza gösterdikleri alaka inanılmazdı. Şehvetli anlar yaşandı. Hem Sayın Cumhurbaşkanımız Sırp muhatabıyla birlikte alan halkına hitap etti ve sorunlarını dinledi. İki lider de Yeni Pazar’ın ve çevresinin kalkındırılması konusunda gerekenin yapılacağı hususunda laf verdiler.

11- Asala terör örgütü kadar şehit edilen Büyükelçi Ahmet Galip Balkar için konsoloslukta köşe hazırladınız. Neler bildirmek istersiniz?

9 Mart 1983 yılında şehit edilen Büyükelçimiz Sayın Şampiyon Balkar anısına, geçtiğimiz Mart ayında, vefatının 34’üncü sene dönümü vesilesiyle Büyükelçiliğimizin antre katında kendi masası, daktilosu ve diğer büro eşyalarının bulunduğu bir köşe hazırladık. ASALA terör örgütü 1980 ve 90’lı yıllarda çoğu diplomatımızı şehit etti. Bu dek çok sayıda diplomatını teröre kaybeden başka bir ülke olduğunu düşünmüyorum. Şahsım ve meslektaşlarım namına, vatanları için yaptıkları fedakârlıklardan ötürü şehit diplomatlarımıza minnet duyguları içerisinde olduğumuzu söyleyebilirim. Bizim de üzerimize düşen görevin şehitlerimizin anısını yaşatmak ve fedakârlıklarını her vesileyle andırmak olduğunu düşünüyorum.

Güncel - 09:33 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.