23° Parçalı bulutlu
 • EURO 4.89
 • DOLAR 3.96

Türkmenistan Büyükelçisi Amanlyevden NEÜye Ziyaret

Dr.
Konya Haber - 17 Mayıs 2017 13:49 A A

Dr. Muzaffer Şeker’i ziyaret etti.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Önder Kutlu’nun da hazırlanmış bulunduğu ziyarette eğitimde ve diğer alanlarda işbirliğinin önemi vurgulandı. NEÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker üniversitenin Köyceğiz Kampüsündeki son durumu hakkında konuklarına bilgi verdi. Geleceğe dönük planlarını anlatan Prof. Dr. Şeker, 81 ülkeden öğrencilerin üniversitelerinde eğitim gördüğünü, Türkmenistan’dan 147 öğrencilerinin bulunduğunu belirtti. Rektör Şeker, “Ortak ne dek artı işbirliği üretecek nitelikli insan gücüne sahip olursak, pek başarılı olmuş oluruz. Birbirimizi desteklemiş oluruz. Türkmenistan’a son gittiğimizde AR-GE merkezini gördüm. Çok güzel cihazlar küskün. Bir Takım cihazları kullanacak olan arkadaşların bilgileri yetersizdi. Bu anlamda olur ya TÜBİTAK’la bir alıştırma yürütülerek müşterek kurslar düzenlenebilir. Gelecekte bir parlayan yıldız gibi genç neslin bu konuda aldığı birikimle Türkmenistan’a katkı sağlayacağını düşünüyorum. Gelişmekte olan her şehirde bizim öğrencilerimizin olması bizleri mutlu ediyor” dedi.

İki ülke arasında siyasi, ticari, kültürel ve eğitim alanlarında fazla güzel ilişkilerin olduğunu söyleyen Türkmenistan Büyükelçisi İşankuli Amanlyev, “Bugün geldiğimiz düzey, bizi hoşnut ediyor. İki ülke arasında yakın kardeşlik bağlarımız var. Tarihi geçmişimiz ve karşılıklı kültürel yönlerimiz, bağlarımızı daha da kuvvetlendiriyor. 8 bin civarında Türkmenistanlı gençler Türkiye’nin yükseköğretim kurumlarında tahsil yapıyor. Bu bizi mutlu ediyor. Bu çerçevede Necmettin Erbakan Üniversitesine de teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Ziyaret hediye takdimi ile sona erdi.

Konya Haber - 13:49 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 02
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 03
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  ÇUMRA İLÇE JANDARMANIN TİTİZLİĞİ İLE KISA SÜREDE ZANLILAR YAKALANDI
  Konya’nın Çumra ilçesinde yanmış otomobilde erkek cesedi bulunmasıyla ilgili 2 kişi tutuklandı. Konya’nın Çumra ilçesinde yanmış otomobilde erkek cesedi bulunmasıyla ilgili 2 kişi tutuklandı. Alibeyhüyüğü Mahallesi’nde yanmış otomobilde ceset bulunmasıyla ilgili soruşturma başlatan jandarma ekipleri, aracın Nebahat Ulukavak’a ait olduğunu belirledi. Cesedin ise kadının, bir gündür kendisinden haber alınamayan oğlu Emre Ulukavak’a (27) ait olduğu […]