15° Parçalı bulutlu
 • EURO 6.79
 • DOLAR 6.07

“Türk'ün olmadığı yerde Avrupa'nın ordu kurup başarılı olacağına inanmıyorum”

Genel - 24 Kasım 2018 17:15 A A

ANKARA (AA) – Stratejik Düşünce Enstitüsünce (SDE), "Güven Vermeyen NATO ve İhtiyaç-İmkan Bakımından Avrupa Ordusu Arayışı" paneli düzenlendi.

SDE Savunma ve Güvenlik Koordinatörü emekli kıdemli albay Mithat Işık, panelin açılışında yaptığı konuşmada, kısmen hava kuvvetlerine sahip olan Avrupa ülkelerinin, karada savaşacak ordularının çok güçlü olmadığını ifade etti.

Kore'de savaşın kaderini, Türk ordusunun değiştirdiğini belirten Işık, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ben de Kıbrıs gazisiyim ve Türkiye Muharip Gaziler Derneği Başkan Yardımcısıyım. Zaman zaman Kore'de savaşmış gazilerimizi dinliyorum. Gerçekten Türk ordusunun yaptığı kahramanlıklar, hem savaşın kaderini değiştiriyor hem ABD askerlerinin az zayiat vererek muharebeden geriye çekilmesini sağlıyor hem de bu kahraman ordu, orada bir devletin kurulmasını sağlıyor. Yani Güney Kore. Koreliler, Türkiye Muharip Gaziler Derneğine hep geliyor. Onlar da ahde vefayı unutmamışlardır. Artvin'in en ücra köyünde Kore gazisini bulup ona madalyasını veriyorlar. Yani bir gazinin yanında onların saygısı çok farklı. Dolayısıyla eğer Avrupa bir ordu kuracaksa Türk'ün olmadığı yerde Avrupa'nın ordu kurup başarılı olacağına inanmıyorum."

Açılış konuşmasının ardından, emekli tümgeneral Asım Kocaoğlu, SDE Savunma ve Güvenlik Kurulu üyeleri Haluk Çetinkaya, Yusuf Kaya ve Güray Alpar'ın konuşmacı olarak katıldığı panele geçildi.

Genel - 17:15 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba:“YEMEDİĞİM BİR ETİ BAŞKASINA YEDİRMEM”
  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  “Bizim […]
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.