13° Açık
 • EURO 6.45
 • DOLAR 5.60

Uluslararası öğrenciler ülkelerini Konyada tanıtıyor

Milletlerarası Öğrenci Buluşmasında, tanıdık olmayan öğrenciler kendi ülkelerini ve kültürlerini tanıtma fırsatı buluyor.10.
Konya Haber - 8 Mayıs 2017 16:36 A A

Milletlerarası Öğrenci Buluşmasında, tanıdık olmayan öğrenciler kendi ülkelerini ve kültürlerini tanıtma fırsatı buluyor.

10. Milletlerarası Öğrenci Buluşması 60 farklı ülke öğrencisinin katılımıyla gerçekleşiyor. Öğrenciler, Kılıçarslan Büyük Kasaba Meydanında kurdukları stantlarda kültürünü, renklerini, dillerini bölgesel kıyafetlerini tanıtıyor. Bir çok ülke öğrencisinin katıldığı öğrenci buluşmasına vatandaşların ilgisi yoğun oldu.

Selçuk Üniversitesinde eğitim görebilen Sudanlı Mosab Mohammed kendi ülkesinin kültürünü tanıttığı stantta vatandaşlara veri veriyor. Ülkesindeki yöresel kıyafetleri anlatan Mohammed, “Benim üstümdeki elbiseyi Sudan’ın güneyinde yaşamış millet giyiyor. Fob denilen bayan kıyafeti tüm Sudan’da giyiliyor fakat en çok Kuzey Sudan’dan Orta Sudan’a değin kullanılıyor. En çok da cellebi dediğimiz elbise kullanılıyor. Orası dağıtılmış olduğu için halk müziği olarak, kabile olarak, lehçeye göre kıyafetleri değişiyor” dedi.

Sudanlı Yosrs Mohammed de, “Üstümdeki elbise Sudanlı kadınların geleneksel elbisesi. Genelde kuzey tarafında, batıda ya da doğuda giyilen bir elbise. Çoğunlukla evli kadınlar giymekte” ifadelerini kullandı.

Gineli Osman Barry ise, ziyaretçilere kendi ülkesi hakkında data vererek kültürünü tanıtıyor. Barry, Gine’den geldiğini belirterek, “Bizim kültürümüzü anlatmak için buradayız. 3 tane maskemiz var. 1.’sini duvara takıyoruz. Diğerini yüzümüze takıyoruz. Savaş yaptığımız vakit bunu kullanıyoruz” biçiminde konuştu.

Filistin standına yoğun alaka

Vatandaşlardan yoğun alaka gördüklerini söyleyen Haytham Ismail, “Çok millet geliyor, sorular soruyorlar. Ben Filistinli olarak benim ülkemi tanıtmam bambaşka bir yükümlülük. Filistin hakkında insanlar baya bir şeyler sorguluyor. Türkiye hoş bir ülke. Türk halkı da bize çok içtenlikle ve sadakatle yaklaşıyor. Onların bize sevgileri ve desteklerini tekrar tekrar gösteriyorlar” dedi.

Konya Haber - 16:36 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.