Parçalı bulutlu
 • EURO 6.62
 • DOLAR 5.76

Unileverin Konya Ev ve Kişisel Bakım Ürünleri Fabrikası açıldı

Açılışa, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Kısa Ve Öz ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek de katıldı.Türkiye’de sekiz fabrikası ve beş bini aşkın çalışanıyla faaliyet gösteren Unilever, Konya’daki ikinci yatırımını Konut ve Kişisel Bakım Ürünleri fabrikası.
Konya Haber - 5 Mayıs 2017 15:11 A A

Açılışa, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Kısa Ve Öz ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek de katıldı.

Türkiye’de sekiz fabrikası ve beş bini aşkın çalışanıyla faaliyet gösteren Unilever, Konya’daki ikinci yatırımını Konut ve Kişisel Bakım Ürünleri fabrikasıyla yaptı. Tedarikçileriyle birlikte Konya’da güçlü bir arz zinciri ekosistemi yaratıcı Unilever, toplamda 350 milyon euroya ulaşan entegre yatırım değeriyle Türkiye’de çabuk tüketim sektöründe son 10 yılın en büyük fabrika yatırımını hayata geçirdi. Fabrika, Unilever Global CEO’su Paul Polman, Unilever Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Harm Goossens ve Unilever Türkiye, Rusya, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Orta Asya, Kafkasya ve İran Tedarik Zincirinden Sorumluluk Sahibi Bölge Başkanı ve Idare Heyeti Üyesi Nihal Temur’un ev sahipliğinde gerçekleşirken açılışa Başbakan Yardımcısı Mehmet Yıldırım, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Veciz, Konya Valisi Yakup Canbolat, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, AK Parti Konya Milletvekilleri Ziya Altunyaldız, Mehmet Babaoğlu, Muhammet Uğur Kaleli, AK Parti Konya İl Başkanı Musa Arat, Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü ve davetliler katıldı.

4 mega üretim tesisi, 2 şişe üretim tesisi, 1 dolum tesisi, 1 mega depolama-dağıtım merkezi ve 1 hammadde lojistik merkezi ile toplamda 9 tesisten oluşan ‘Konya Tedarik Köyü’, zaman ve enerjiden tasarruf sağlayacak ve maliyetleri azaltacağı bildirilirken, yeni Miktar Köyü’nün Türkiye’nin ihracatı için dinamo rolü üstleneceği, ev ve bireysel bakım ürünleri kategorisinde toplam üretim kapasitesini 750 bin tona çıkaracak olan yeni fabrikanın bu iki mahsul grubunun 21 ülkeye olan ihracatını da artırması bekleniyor.

Yapılan açıklamada, Türkiye’nin 2023 yılı için belirlediği toplam 500 milyar dolarlık ihracat hedefine katkı sağlamak amaçlandığı belirtilirken, yeni fabrikanın Türkiye’de süratli tüketim alanında son 10 yıldaki en büyük yatırım ve Türkiye tarihinde Konya’ya, bütün sektörlerde üretilmiş en büyük yatırım olma özelliği taşıdığı bildirildi.

Unilever Global CEO’su Paul Polman törende yaptığı konuşmada “Türkiye’nin ve ekonomisinin 100 yılı aşkın bir süredir parçası olmaktan gurur duyuyoruz. Türkiye; Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Orta Asya

için bölgesel bir merkez olma rolüyle önceliğimiz olan bir ülke. Konya da altyapısı, konumu ve yenilenebilir enerji tedariki konusunda sahip olduğu potansiyel ile Unilever’in geleceği için stratejik bir rol üstleniyor, sürdürülebilir büyümemizi destekliyor” dedi.

“Dünya standartlarında sürdürülebilir teknoloji”

Unilever Türkiye, Rusya, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Orta Asya, Kafkasya ve İran Miktar Zincirinden Sorumlu Alan Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi Nihal Temur ise açıklamasında “Bütün fabrikalarımızda olduğu gibi bu yeni fabrikamız da çöplüğe ‘sıfır atık’ gönderme hedefine ulaşacak şekilde tasarlandı. Ayrıca en iyi bina stratejilerinden ve uygulamalarından oluşan bir yeşil yapı sertifikasyon programı olan

LEED sertifikasyonunu da (LEED- Leadership in Energy and Environmental Design) hazırlanmış şekilde inşa edildi. Yenilikçi tasarımı ve imal sistemleriyle karbon emisyonu ve su tüketimi, yarı üretim merkezlerine kıyasla yüzde 50 azaltılacak şekilde hayata geçirildi” dedi. Temur, sözlerini şu şekilde tamamladı: “Uçtan uca dijital teknolojiler, akıllı üretim hatları ve üstün kalitede miktar zinciri yönetimi ile lüzum fabrikanın kendisi gerekse Konya Tedarik Köyü’nün bütünü, iyi bir sürdürülebilir arz örneği sergiliyor. Bu model tüm paydaşlar için zaman, enerji ve maliyet tasarrufu sağlıyor”.

“Türkiye bizim için kayda değer bir ülke”

Unilever Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Harm Goossens basın mensuplarına Türkiye stratejileri hakkında kayda değer açıklamalarda bulundu. Goossens, şartlar ne olursa olsun Türkiye’de uzun süreli kalacaklarını ve uzun dönemli yatırımın laf konusu olduğunda defalarca burada olacaklarını söyledi. Goossens, Türkiye’nin global olarak kendileri için manâlı bir ülke olduğunu belirterek, “Her 10 evin 9’unda ürünlerimiz var. Türkiye global olarak bizim için önemli bir ülke. En iyi çalışanlarla beraberiz. Türkiye’den, öbür bölgelere ürünlerimizi ihraç ediyoruz. 2016 yılında Türkiye’den 32 ülkeye 150 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdik” diye konuştu.

Programda konuşan Konya Sanayi Odası (KSO) Başkanı Memiş Kütükcü, Unilever’in 2013 yılında Algida ile bölgeye yatırım yaptığını belirterek, “Unilever, ev ve bireysel bakım ürünleri yatırımlarını da tamamlayarak bugün hizmete açıyor. 350 milyon eurosunu bugün açılışını yaptığımız tesisler elde etmek üzere Algida ile beraber bölgemize yaptığı yatırım tutarı 500 milyon euroya yaklaştı. Bu yatırım Konya tarihinin en büyük milletlerarası yatırımı kıymetli konuklar. Ben burada ülkemize inanan, Konyamıza inanan ve güvenen ve Türkiye’de üretim üssü olarak Konya’yı seçen başta Unilever ve tedarikçileri olmak üzere tüm yerli ve yabancı yatırımcılara teşekkürler” diye konuştu.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ise, bu tesislerin hayata geçirilmesinde nasıl yoğun bir alıştırma gösterildiğini açıklama ederek, “Özellikle Unilever yöneticileri sahiden fazla hoş bir model ortaya koydular. Bir sanayi tesisinin yapılmasında dünya çapında bir yatırımın hayata geçmesinde nelere dikkat edilmesi gerektiğine gerçekte örneklik teşkil ettiler. Meslek güvenliği açısından gösterdikleri itina, bereketli alıştırma konusunda ortaya koydukları başarı yeniden yatırımın ekolojik olması noktasında sıfır atık ortaya çıkması konusunda gösterdikleri itina ve öteki çoğu çabayla da hakikaten örnek bir tesisin Konya’ya kazandırılmasında büyük bir başarı gösterdiler” ifadelerini kullandı.

Konya’nın manâlı gelişmelere imza attığını gösteren Konya Valisi Yakup Canbolat ise, “Bu işlem zarfında Konya tarımdan sanayiye, ulaştırmadan haberleşmeye, eğitimden sağlığa, turizmden kültüre, enerjiden ticarete kadar her alanda büyük bir gelişme kaydetmiştir. Konya ilimiz bugün itibariyle sahip olduğu 9 adet organize sanayi bölgesi, 44 adet ufak sanayi sitesi, 10 adet özel sanayi alanıyla Anadolu’nun imal üssü haline gelmiştir” şeklinde konuştu

AK Parti Konya Milletvekili ve TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Natürel Kaynaklar, Data ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız da, “Unilever gibi bir işyeri bugün toplamda 350 milyon euroluk bir yatırımı Türkiye’ye ve Türkiye’nin geleceğine inanarak yapıyorsa ve daha yüzyıllar burada olacağını açıklama ediyorsa evet Türkiye’ye güvenmek, Türkiye’ye itimat etmek, Türkiye’nin geleceğine ve Türkiye’nin umuduna katılmaktır. Bunun yanında eğer Konya Türkiye’nin kalbiyse ve Konya’ya yatırım yapılıyorsa bunun da çok kayda değer sebepleri var. Eğer Konya bugün fazla kayda değer bir yatırım merkezi olabilmişse bunu hep birlikte Konya olmaya borçluyuz” diye konuştu.

“Üreticinin desteklenmesi ve geliştirilmesi noktasında incelemeler var”

Türkiye’de üreticinin desteklenmesi ve geliştirilmesi noktasında çalışmalar olduğunu söyleyen Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, “Türkiye’de üreticinin desteklenmesi, sanayinin geliştirilmesi noktasında öyle ya da böyle 72 maddeden oluşan fazla kayda değer dönüşümleri, çok kayda değer maddeleri içeriyor. Dolayısıyla bunu da inşallah bu ay içerisinde hayata geçireceğiz. Bir öteki çalışmamız piyasa denetim ve gözetimiyle ilgili Türkiye’de piyasada fazla sayıda ürün var, herif var, satıcı var. Bunların denetlenmesi, bunların kurallara uygun bir şekilde olması için bir çalışmamız var. İnşallah bu yıl sonuna doğru Türkiye Büyük Halk Müziği Meclisine sevk edeceğiz. Ciddi ve ayrıntılı bir dönüşüm öngörüyoruz. Bir öteki çalışmamız bu endüstri 4.0 ile ilgili. Dünyada kayda değer gelişmeler var. Bu konuda araştırmalar var. Almanya’da başlayan bir süreçti. Amerika’da, Çin’de, dünyanın muhakkak bölgelerinde bu konuda incelemeler yapılıyor. Türkiye’de biz 6 sivil toplum kuruluşunu, sanayicileri ve üreticileri temsilci 6 kuruluşu bir araya getirdik. Bu konuda da ayrıntılı bir egzersiz yürütüyoruz. Gelecek sene bakanlığımızın bütçesine bununla ilgili de bir fon ve kaynak ayıracağız. Bunu da hayata geçireceğiz” dedi.

Ar-Ge merkezleri kurmayı teşvik ettiklerini söyleyen Bakan Özlü, “Bilhassa tanıdık olmayan yatırımcılarımızın da Türkiye’de AR-GE merkezlerini kurmalarını istek ediyoruz. Bu isteğimiz Unilever ailesi belli ürünlerde kesin kısımlardaki Ar-Ge merkezlerini Türkiye’de kurmaları noktasında kendilerini teşvik edeceğimizi ve destekleyeceğimizi burada tarif etmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

“Yaşanan iç şok ve darbe girişimine karşın Türkiye ekonomisi iyi bir performans gösterdi”

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek de, küresel kriz, Avrupa krizi, Ortadoğu’daki kargaşa, Türkiye’de yaşanan iç şok ve darbe girişimine karşın Türkiye ekonomisinin iyi bir performans gösterdiğini dile getirerek, “2002 yılında hükümetimiz başa geldi. 2002-2016 döneminde yüzde 5.7 gibi çok kuvvetli bir artma performansı gösterdik. Ondan önce 1923-2002 döneminde yüzde 4.5 gibi tekrar iyi bir büyüme oranımız var ama tüm bu şoklara rağmen yüzde 5.7’lik bir çoğalma epeyce iyi sayılır. Hatta küresel kriz sonrası döneme bakarsak yüzde 6.7 gibi fazla daha büyük bir büyüme söz konusu. 2010-2016 döneminde 2000’li yılların başında Türkiye ekonomisini hakiki olarak yüze eşitleseniz bugün Türkiye ekonomisi 215’e ulaşmış durumda. Benzer dönemde dünya ekonomisine baktığımızda ya da aynı dönemde diyelim ancak gelişmekte olan ülkelere baktığımızda Türkiye’nin iyi performans gösterdiğini söyleyebilirim. Dünya ekonomisi 100’den 181’e, Avrupa Birliği 100’den 126’ya, gelişmekte olan ülkeler Çin ve Hindistan’dan hariç 100’den 193’e çıkmış. Türkiye 100’den 215’e çıkmış” dedi.

“Türkiye demokrasisini de, hukuk devletini de fazla daha güçlendirecek”

Fazla kayda değer bir tüzük reformunu Nisan ayında gerçekleştirdiklerini de aktaran Yıldırım, “Buna ilişkin de seziş dıştan negatif fakat şunun altını çizmek istiyorum. Türkiye doğrusu sadece ve sadece hükümet sistemi değişikliğine gitti. Türkiye demokratik, laik bir sosyal hukuk devleti olmaya tabii ancak devam edecek. Türkiye natürel oysa demokrasisini daha da güçlendirecek. Yaptığımız tek şey 94 yılda 65 hükümet çıkartan bir parlamenter yönetim sistemi yerine çok daha kararlı, fazla daha dinç, yenilikçi hükümetlerin gelmesinin önünü açtırmak. Çünkü bundan daha sonra 5 yılda bir tercih yapılacak. Cumhurbaşkanı devlet başkanı direkt halk tarafından seçilip yönetimi kuracak. Meclis çok kuvvetli şekilde çalışmaya ve yasamanın tekeli olmaya, denetimin merkezi olmaya devam edecek. Bu konudaki algılar ve yargılar da maalesef yanlış. Dolayısıyla Türkiye geriye doğru gitmiyor tam tersine Türkiye çok dinç bir şekilde önüne bakıyor. Türkiye demokrasisini de, hukuk devletini de fazla daha güçlendirecek. Bunları önemsiyoruz çünkü her şeyin başı bu yeniden yapılanma ile demokrasi at başı gider. Hukuk devleti, öngörülebilirlik iş alemi için olmazsa olmazdır. Vatandaşlarımızın da talebi bu yöndedir. Yaptığımız tek şey istikrarı daimi şekilde Türkiye’ye kazandırmaktır” biçiminde konuştu.

Konya Haber - 15:11 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.