Açık
 • EURO 6.20
 • DOLAR 5.50

Uslu aygıtlardaki saklı risk!

Uslu aygıtlar gün geçtikçe yaygınlaşıyor.
Bilim&Teknoloji - 2 Ekim 2017 17:24 A A

Uslu aygıtlar gün geçtikçe yaygınlaşıyor.  Nisan 2017’de asıllaştırılan bir ankete göre, konutlardaki internete bağlı uslu aygıtlarının rakamı son birkaç senede aşikar bir biçimde arkasıydı ve hane başına takribî 11 aygıta erişti. Peki bu aygıtlar varsayım ettiğiniz kadar uslu mu yoksa özel yaşamınızı ve mahremiyetinizi riske mi atıyorlar?

Araştırmaya göre, hane başına düşen uslu makinelerin rakamı Amerika Birleşik Devletleri’de ve Almanya’da 11, Fransa’da 10 ve İngiltere’de ise 9’u buldu. Konutlardaki uslu makinelerin artmasıyla beraber, esas güvenlik tedbirlerinden yoksun olan IoT makinelerin kullanıcı saklılığını ve bilgilerini gözetememesi güvenlik analistlerinin kaygılarını artırıyor. Amerika Birleşik Devletleri’deki uslu aygıt kullanıcılarının %58’i kimliklerinin çalınabileceğinden kaygı ederken, %56’sı ise bu alıngan bilgilerin elde edilebilmesinin oldukça basit olduğunu düşünüyor. Aygıtlarına virüslerin bulaşabileceğini belirten kullanıcıların oranı ise %55. Araştırmaya göre, her 10 uslu aygıt kullanıcısının 7’sinde internete bağlı en az bir kamera var.

İnternete Bağlı Makinelerle Aynı Ağı Paylaşan Kameralar Tüm Konut Ağını Tehlikeye Atabilir

İnternete bağlı güvenlik kameraları saldırganlar tarafından korunmasız ve uzaktan hakimiyet edilebilir olarak görülüyor. Genellikle konut içerisindeki internete bağlı öteki makinelerle aynı ağı paylaşan kameralar saldırganlar tarafından bu aygıtlara ulaşmak için bir geçit olarak kullanılabiliyor ve tüm konut ağını tehlikeye atabiliyor. Ancak, kullanıcılar üzerinde ajanlık yapmak için kullanılabilecek bir kameraya sahip olan aygıtlar yalnızca bunlar değil. Uslu telefonlar, dizüstü bilgisayarlar ve tabletler en çok kullanılanlar arasında yer alıyor. Buna karşılık uslu makinelerin 10 kullanıcısından sadece 3’ü birileri tarafından aygıtlarının kamerasına ulaşılabileceğinden ve kendileri fark etmeden görüntü kaydolunabileceğinden kaygı dinliyor.

Uslu TV Kullanıcılarının Yarısı Parolalarını Değiştirmiyor

Günümüzde rakamları bir hayli çoğalan uslu TV’ler aynı zamanda bir web kamerası da barındırıyor ve her 10 uslu TV kullanıcısının 6’sı bu aygıtlar için bir güvenlik çözümüne sahip değil. Dahası, uslu TV kullanıcılarının %35’i televizyonlarına değişik uygulamalar yüklüyor ve bu uygulamaların %30’u fotoğrafı uygulama dükkanı dışındaki web sitelerinde bulunan uygulamalardan oluşuyor. Aynı araştırmanın neticelerinde, uslu TV sahiplerinin yarısının makinelerindeki parolaları asla değiştirmedikleri ve katılımcıların %55’inin makinelerinde bir yazılım aktüellemesi yapmadıkları görülüyor.

Yalnızca uslu telefonların ve dizüstü bilgisayarların internete bağlı web kameralarına sahip olmaları değil, öteki internete bağlı aygıtların da bu cins özelliklere sahip olmaları kullanıcıların güvenlik ve saklılıklarına karşı daha dikkatli olmaları gerektiğini gösteriyor. Zannedilen şifrelerle korunan ve hiçbir zaman aktüellenmeyen uslu TV’ler ve IP kameralar genellikle güvensiz oluyor ve bu da onları siber kabahatliler için uygun niyetler haline getiriyor.

Dizüstü bilgisayarlar ve uslu telefonlar açısından bakıldığında ise, ajan yazılımların sizi gözetlemeye çalışabileceği olasılığını düşünerek sadece izin verdiğiniz uygulamalar tarafından makinenizin web kamerasına ulaşıldığından emin olmanız gerekiyor. Siber kabahatliler, bu cins özel görüntüleri, internette paylaşabilecekleri tehdidinde bulunarak para veya öteki arzlarda bulunmak için sık sık kullanıyorlar.

Kullanıcılar Ne Yapmalı?

Özel hayatınızın saklı kalması için konutunuzdaki rastgele bir web kamerasına sahip aygıtın korunmasını sağlama misyonu size düşüyor. Mahremiyetlerini gözetmek isteyen kullanıcılar, harici bir web kamerası kullanıyorlarsa kameranın makbuzunu sürükleyerek veya manuel olarak kapatarak kameralarını işlevsiz hale getirebilirler. Kamera lensini bantla fiziksel olarak kaplamak veya özel olarak planlanmış bir web kamerası kapağı da röntgencileri uzak yakalayabilir ancak bu ne yazık ki kulak davetliyi olamayacakları anlamına gelmiyor.

Uzmanlar uslu makinelerini güvende yakalayabilmeleri için kullanıcılara 5 ehemmiyetli güvenlik nasihatinde bulunuyor.

• İnternete bağlı bir makineyi satın almadan evvel aygıtın eminliğinden ve bu aygıtın nasıl çalıştığını bütün olarak kavradığınızdan emin olun. İnternete nasıl bağlanır, hangi bilgilere ulaşabilir, bu bilgileri nerede gizler ve hangi şartlar altında bu bilgileri kullanır bilin.

• Güvenlik ve saklılığı artırın. Aygıtla beraber gelen zannedilen parolaları, eşsiz ve karışık bir parola ile değiştirin.

Kablosuz yönlendiriciler de dahil olmak üzere tüm aygıtlar için eforlu parolalar kullanın.
• Şayet muhtemelse uslu televizyonunuzu ayrı bir ağda izole edin. Şayet kamerası varsa kullanmadığınız zaman kapalı olduğundan emin olun ve yalnızca üretici tarafından yetkilendirilmiş uygulamaları yükleyin.

• Evin içerisindeki makinelerin güvenlik gidişatı, kimler tarafından kullanıldığı, yazılımın üretici tarafından kumpaslı bir biçimde aktüellenip aktüellenmediği ve en ehemmiyetlisi de ne sıklıkla atağa uğradığı mevzularında aktüel kalın.

• Tüm makineleriniz için hasarlı yazılımları, kimlik avı ve atak teşebbüslerini tespit edip yasaklayacak uslu bir güvenlik çözümü kullanın. Evrensel güvenlik yazılımı işletmeyi Bitdefender Antüvirüs’şöhret “Web Kamerası Koruma” özelliği, bilgisayarınızın veya dizüstü bilgisayarınızın sahte uygulamalar tarafından makûsa kullanılıp kullanılmadığını veya istismar olup olmadığına belirliyor ve sizi mahremiyetinizi ele geçirmeye çalışan siber kabahatlilerden gözetiyor.

Bilim&Teknoloji - 17:24 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  İlk yardım eğitimi neleri kapsar
  Kazalar, insanın önüne geçemediği doğal olaylardır. Bunlar, bazen afet, bazen doğa kaynaklı olaylardır ve bazen de insanın sebebiyet verdiği olaylar olabilmektedir. Yangın, afet, sel, deprem gibi doğa olayları karşısında insanın yapabileceği en önemli şey, öncesinden tedbir almaktır, bu tip olaylar öncesinden haber alınabilecek durumlar olmadığı için öncesinde önlem almak bir anlamda daha az kayıp ile […]