Parçalı bulutlu
 • EURO 4.65
 • DOLAR 3.80

Uykudan uyandıran diz sızısı, dizde kireçlenme nedeni

Dr.
Konya Haber - 3 Ekim 2017 15:31 A A

Dr. Ümit Yar, diz eklem kireçlenmesi yaşayan insanların esas şikayetinin yürümede eforluk, merdiven inip çıkmakta zorlanma ve uykudan uyandıran sızılar olduğunu söyledi.

Dr. Ümit Yar, yaşlılarda dizde kireçlenmeye neden olan nedenler ve alınması gereken ihtiyatlar hakkında bilgi verdi. Diz kireçlenmesi yaşayan hastaların merdiven inip çıkmada güçlük ve ileri evrede uykudan uyandıran sızıların olduğunu belirten Op. Dr. Ümit Yar, “Diz eklem kireçlenmeleri bizim ortopedi hastalarının takribî yarısını oluşturmaktadır polikliniğe müracaat eten hastalarımızın. Genelde 50 yaş üzeri görülmekle birlikte evvelinde romatizmal hastalığı olan şahıslarda rastgele bir diz travması geçiren insanlarda daha erken görülebilmektedir. Hastalarda esas şikayet yürümede eforluk, merdiven inip çıkmada güçlük, hastalığın ilerlediği safhalarda gece yatmada güçlük, uykudan uyandıran sızı şikayetleri olmaktadır. Bu hastalıklara tanıyı nasıl koyuyoruz deyince, öncelikle hastayı tetkik ediyoruz, tetkik belirtilerine bakıyoruz daha sonra çekilen röntgen grafiğinde eklem aralığında daralma biçiminde görülen bir belirti hastalığın teşhisini koymada dayanakçı oluyor” biçiminde konuştu.

“Hastanın kesinlikle kilo vermesi gerekiyor”

Op. Dr. Yar, ayrıca diz ve eklem kireçlenmesi şikayetiyle sağlık kurumularına gelen hastalara uyguladıkları rehabilitasyon hakkında da bilgi vererek, “Diz ve eklem rehabilitasyonunda kullanılan usuller ise öncelikle operasyonsuz rehabilitasyonları öneriyoruz. Hastanın öncelikle hayat stilini değiştirmesi gerekiyor. Salt kilo vermek gerekir birliktesi sızı kesici ve adale hafifletici ilaç kullanımı olmakta. Bundan fayda görmeyen hastalarda eklem içi enjeksiyonlarda yapmaktayız. Daha sonrasında fizik rehabilitasyon ve kaplıca uygulamaları hastaların şikayetlerini geçirmede kısmen dayanakçı olmaktadır. Bu rehabilitasyonların hiçbirinden fayda görmeyen hastalarda cerrahi alternatif düşünülmektedir. Cerrahi alternatifleri de sınıflandırmak gerekir, zira yanılgıların yaşına göre rehabilitasyon alternatifleri değişmektedir. Kireçlenme dediğimiz vaziyet diz eklem kıkırdağının yıpranması olduğu için ve bu bizim cemiyette genellikle yüzde 85 oranında dizin iç kısmındaki kıkırdak da eskime olmakta. 60 yaşın altında ki hastalarda rehabilitasyon alternatifleri ya dizin iç kısmında ki aşınmış kıkırdağın değiştirmesi denilen yarım diz takmayı yapılabilinir veya dizdeki çarpıklığı düzenleyici, kemiği kesip düzenlediğimiz müdahaleler yapılabilinir. Bunlar hastalığın son neticesinde gideceği bütün takma operasyonunun geliştirme emelli yapılmaktadır. 60 yaş üstündeki hastalarda ise total diz takmayı diye öğrenilen hastalarda dizine platin takılı diye anlatılan takma operasyonu yapılmaktadır. Bunlarda galibiyet oranı yüzde 90-95 etrafında olmaktadır ama küçükte olsa her türlü operasyonda olduğu gibi bunda da tehlikeler mevcuttur” ifadelerini kullandı.

Konya Haber - 15:31 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 02
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.
 • 03
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 04
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 05
  ÇUMRA İLÇE JANDARMANIN TİTİZLİĞİ İLE KISA SÜREDE ZANLILAR YAKALANDI
  Konya’nın Çumra ilçesinde yanmış otomobilde erkek cesedi bulunmasıyla ilgili 2 kişi tutuklandı. Konya’nın Çumra ilçesinde yanmış otomobilde erkek cesedi bulunmasıyla ilgili 2 kişi tutuklandı. Alibeyhüyüğü Mahallesi’nde yanmış otomobilde ceset bulunmasıyla ilgili soruşturma başlatan jandarma ekipleri, aracın Nebahat Ulukavak’a ait olduğunu belirledi. Cesedin ise kadının, bir gündür kendisinden haber alınamayan oğlu Emre Ulukavak’a (27) ait olduğu […]