Açık
 • EURO 4.33
 • DOLAR 3.67

Uzmanlardan bahar ayında mevsimsel alerji uyarısı

Dr.
Konya Haber - 21 Nisan 2017 13:16 A A

Dr. Mehmet Şentürk, bahar ayında görülen alerjinin tedavisine en adaleli ilaçlardan başlamanın içten olmadığını söyledi.

Konya Hospital KBB Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Mehmet Şentürk, mevsimsel alerjik rinit hastalığının genelde mart sonu başlayıp temmuz ayı ardına kadar devam eden bir bahar dönemi alerji hastalığı olduğunu söyledi. Op. Dr. Şentürk, bugünlerde böylece çok ağacın çiçeğinin açtığını, meyve için hazırlık yaptığını ve polenlerin gerekli olarak bitkilerden uçuştuğunu ifade etti. Alıngan olan insanlarda bu polenlerin alerjiye sebep olduğunu aktaran Op. Dr. Şentürk, “Dolayısıyla bu doğada meydana gelen rutin bir hareket olmasına rağmen bundan etkilenen ırk olmaktadır. Mevsimler alerjinin halk aralarında bölgemizde takriben yüzde 10-20 insidansıyla görülme ihtimali vardır. Bu şart bilhassa ufak çocuklarda, gebe kadınlarda, ihtiyar hastalarda, astım, KOAH (Kronik obstrüktif akciğer hastalığı) gibi solunumsal problem ve yürek yetmezliği olan hastalarımızda özellikle tartı arz etmektedir. Bu hastalarımıza uyarı etmemiz gerekmektedir” dedi.

Bu mevsimde hastalarda görülen şikayetler hakkında da bilgi veren, Op. Dr. Şentürk, “Bu mevsimde bize şikayet olarak, yüzde şişlik, kaşıntı, favori yaşarma ve şişlik, burunda şişlik, geniz akıntısı, hapşırık, solunum yetmezliği, bir zamanlar var olan astımın daha da ilerlemesi şeklinde karşımıza çıkabilir” diye konuştu.

“Hastalarımızı birincil gördüğümüzde en kuvvetli ilaçlardan başlamamız içten değil”

Alerji hastalarına uygulanan tedavi yöntemlerini anlatan Op. Dr. Mehmet Şentürk, “Hastalarımızı ilk gördüğümüzde en kuvvetli ilaçlardan başlamamız doğru yok. En Az seviyeden başlanarak birkaç jurnal burun spreyi, birkaç günlük alerji hap tedavisi, çocuklarda şurup tedavisi ile başlanabildiği gibi orta derecede olanlarda uzun süreli burun spreyi, kombine ilaçlar, sızıntı azaltıcılar, alerji hapları gündeme gelmekte. Bazı hastalarımızın sene boyu süren alerjilerinde vücudun tolere edebileceği ve Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Durumu Bakanlığınca onaylanmış uzun zaman astım ve KOAH hastaların dahi kullanabileceği alerji haplarından reçete etmeliyiz. Bu hastalarımıza zorunlu bilgileri vermekteyiz. Ne dek zaman kullanması gerektiğini, hangi yan etkileri olabileceğini hastalarımıza anlatmaktayız. Mevsimsel alerjik rinit, kişinin sosyal hayatını bozabileceği gibi idareli olarak da ayrıca kişinin ayrıca iş yerinin ayrıca de ülke olarak tedavi edilmediği süre önemli kayıplara sebep olabilir” ifadelerini kaydetti.

Konya Haber - 13:16 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA İLÇE JANDARMANIN TİTİZLİĞİ İLE KISA SÜREDE ZANLILAR YAKALANDI
  Konya’nın Çumra ilçesinde yanmış otomobilde erkek cesedi bulunmasıyla ilgili 2 kişi tutuklandı. Konya’nın Çumra ilçesinde yanmış otomobilde erkek cesedi bulunmasıyla ilgili 2 kişi tutuklandı. Alibeyhüyüğü Mahallesi’nde yanmış otomobilde ceset bulunmasıyla ilgili soruşturma başlatan jandarma ekipleri, aracın Nebahat Ulukavak’a ait olduğunu belirledi. Cesedin ise kadının, bir gündür kendisinden haber alınamayan oğlu Emre Ulukavak’a (27) ait olduğu […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.
 • 05
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.