12° Parçalı az bulutlu
 • EURO 6.57
 • DOLAR 5.68

Vali Canpolat: “Konya, artık bir bilim ve sanayi kenti”

Konya Megakent Belediyesi tarafından yaptırılan Türkiye’nin TÜBİTAK takviyeli ilk Bilim Merkezi’nin konut sahipliğinde tertip edilen Konya Bilim Şenliği başladı.Bu sene, “Sen de Yapabilirsin” teması ile yaşama geçirilen ve çok rakamda bilimsel faalliğe konut sahipliği yapaca.
Konya Haber - 9 Ekim 2017 16:39 A A

Konya Megakent Belediyesi tarafından yaptırılan Türkiye’nin TÜBİTAK takviyeli ilk Bilim Merkezi’nin konut sahipliğinde tertip edilen Konya Bilim Şenliği başladı.

Bu sene, “Sen de Yapabilirsin” teması ile yaşama geçirilen ve çok rakamda bilimsel faalliğe konut sahipliği yapacak şenlik açılışında konuşan Konya Megakent Belediyesi Başkan Vekili Mahmut Sami Şahin, özellikle çocukları ve gençleri etkileşimli sergiler, eğitim programları, aktiflikler aracılığıyla cümbüşlü bir etrafta bilim ve teknolojiyle buluşturarak ömür boyu sürecek bilimsel merakla bilme isteği uyandırmayı amaçladıklarını belirtti. Şahin, “Teknolojik açıdan lider olan devletlerin laf sahibi olduğu günümüzde, ülkemiz gençlerinin bilimle, teknolojiyle, inovasyonla uğraşarak eforlu bir Türkiye’nin yaradılışına katkı vermeleri bizlerin önceliğidir. Bu çerçevede açılışını yaptığımız Konya Bilim Şenliği hayırlı olsun” dedi.

“Konya, artık bir bilim ve sanayi kenti”

Konya Valisi Yakup Canbolat da, TÜBİTAK takviyeli ilk ve en büyük bilim merkezi olan Konya Bilim Merkezi’nde tertip edilen Konya Bilim Şenliği için bir hayli kentten konuğu ağırlamaktan memnuniyet dinlediklerini dile getirdi. Bilginin direnerek arttığına ve teknolojinin süratle ilerlediğine vurgu yapan Vali Canbolat, “Cemiyete düşünen, gözlemleyen, denetleyen, inceleyen ve öz güveni yüksek fertler kazandırmak emeliyle Megakent Belediyemiz tarafından tertip edilen Konya Bilim Şenliği’nin, artık bir bilim ve teknoloji kenti olarak da anılan Konya’mızın bu kimliğinin daha da pekişmesine büyük katkı sağlayacağına inanıyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Türkiye genelinde hakikatleştirilen, “Fen ve Teknoloji”, “Sağlık ve Yaşam Bilimleri” ile “Sosyal ve Beşeri Bilimler” alanlarında müsabakada dereceye giren talebelere mükâfatları verildi. Daha sonra Konya Valisi Yakup Canbolat, Megakent Belediyesi Başkan Vekili Mahmut Sami Şahin ve protokol üyeleri hep beraber Konya Bilim Şenliği’nin açılışını yaparak stantları inceledi.

Programa KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bayram Sade, Konya Yiyecek ve Tarım Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Cumhur Çökmüş, Selçuk Üniversitesi Rektör Destekçisi Prof. Dr. Hüseyin Kara, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektör Destekçisi Prof. Dr. Tahir Yüksek, Şehir Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Fayda, KOSKİ Genel Müdürü Ercan Uslu, Megakent Belediyesi Genel Sekreter Destekçisi Selim Büyükkarakurt, daire başkanları, akademisyenler, hocalar ve talebeler katıldı.

8 Ekim pazar akşamına kadar açık

Üniversiteler, Ulusal Eğitim’e bağlı mektepler ile çok rakamda müessese ve kuruluş ile işletmenin çadırlarının bulunduğu Konya Bilim Şenliği’nde Konya Bilim Merkezi tarafından atık kazanı alanı, cardboard kol ve el imali, mancınık, mum, fırça robot, lehim, non newtonian akışkan, Da Vinci Köprüsü, model uçak, boyama, kinetik kum, parfüm, kodlama atölyeleri yaptırılırken; ters dümen bisiklet, bilyalı araba, slot car yarışı gibi muhtelif müsabakalar da yer alacak. Sahnede ise bilim şovlarının yanı gizeme Şermin Yaşar Oyuncu Anne, Burcu Çetinkaya, Serdar Kılıç Tabiattaki İnsan ve TÜBİTAK Bilim Genç Kafe sohbetleri reelleştirilecek. Konya Bilim Şenliği, 7 Ekim Cumartesi ve 8 Ekim Pazar günleri 11.00 – 18.00 saatleri arasında dolaşılabilecek.

Konya Haber - 16:39 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.