16° Açık
 • EURO 4.98
 • DOLAR 4.09

Vergi yapılandırmasında son gün 31 Mayıs

6736 sayılı Yapılandırma Kanununun mükelleflere birikmiş olan borçlarını ciddi anlamda ödemelerine üstünlük sağlaması için çıkarıldığını gösteren Konya SMMMO Başkanı Seyit Faruk Özselek, “19 Ağustos 2016 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren 6736 sayılı kanun il.
Konya Haber - 17 Mayıs 2017 16:52 A A

6736 sayılı Yapılandırma Kanununun mükelleflere birikmiş olan borçlarını ciddi anlamda ödemelerine üstünlük sağlaması için çıkarıldığını gösteren Konya SMMMO Başkanı Seyit Faruk Özselek, “19 Ağustos 2016 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren 6736 sayılı kanun ile vatandaşlara kamuya olan borç yükünün azaltılması ile bir takım imkanlar getirmektedir. Kanuna tatbik süresi 25 Kasım 2016 tarihinde sona ermişti. Kanun hükümlerinden yararlanan vatandaşlara, yapılandırılan tutarları peşin ya da taksitler halinde ödeme imkanı getirilerek yapılandırılan tutarların peşin ya da ilk taksit ödeme süreleri de 30 Kasım 2016 tarihinde son erdi. Fakat 2016 yılı kasım ayında ödemeleri yapmamaları nedeniyle kanundan faydalanma haklarının sona eren mükellefler için kanuna eklenen geçici bir madde ile kendilerine son bir baht verildi. Bu kapsamda yapılandırması ihlal olan mükellefler ödemeleri gereken taksit tutarlarını 31 Mayıs 2017 tarihine dek ödeyebilecekler ve kanundan yeniden kullanma imkanına kavuşmuş olacaklar. 6736 sayılı kanun dahilinde 2017 yılının Ocak ayından itibaren ödemesi gereken taksitlerin tamamının ödeme süreleri dörder ay uzatıldığı için Ocak ayında ödenmesi gereken taksitler Mayıs ayında, Şubat ayında ödenecek taksitler Haziran ayında ödenecek ve öteki taksitler de aynı şekilde ödeme sürelerinin son günlerinden itibaren dörder ay uzamış bulunmaktadır. Kanun hükümlerine tarafından borçlarını yapılandıran mükelleflerin peşin veya birincil iki taksit ödemelerini her hal ve takdirde 31 Mayıs 2017 tarihinde yapmaları gerekmektedir. Birincil taksitlerini Kasım 2016 ayında ödeyen mükelleflerimiz de ikinci taksit ödemelerini 31 Mayıs 2017 tarihi bitimine değin yapacaklardır. Birincil taksiti ödeyenler ikinci taksitlerini ve Birincil taksiti ödememiş olanlar ise 31 Mayıs’a kadar iki taksiti de ödeme zorunluluğu var” dedi.

Konya Haber - 16:52 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 02
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 03
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 04
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.
 • 05
  ÇUMRA İLÇE JANDARMANIN TİTİZLİĞİ İLE KISA SÜREDE ZANLILAR YAKALANDI
  Konya’nın Çumra ilçesinde yanmış otomobilde erkek cesedi bulunmasıyla ilgili 2 kişi tutuklandı. Konya’nın Çumra ilçesinde yanmış otomobilde erkek cesedi bulunmasıyla ilgili 2 kişi tutuklandı. Alibeyhüyüğü Mahallesi’nde yanmış otomobilde ceset bulunmasıyla ilgili soruşturma başlatan jandarma ekipleri, aracın Nebahat Ulukavak’a ait olduğunu belirledi. Cesedin ise kadının, bir gündür kendisinden haber alınamayan oğlu Emre Ulukavak’a (27) ait olduğu […]