14° Parçalı az bulutlu
 • EURO 6.90
 • DOLAR 6.21

Vodafone, 250 ULAK baz istasyonunu canlıya aldı

Bilim&Teknoloji - 23 Aralık 2019 16:15 A A

RİZE (AA) – Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, "100 birimlik fiber yatırımın, 50-55 birimi yatırım değil de ödenen harçtan oluşuyor. Herkesin kafasına göre harç belirlediği bir sistemde değil, eşit ve adil bir şekilde fiberin yaygınlaşması için gerekeni yapacağız." dedi.

Vodafone Karadeniz ve Doğu Anadolu Bölgeleri'nde toplam 250 ULAK baz istasyonunu canlıya alarak ticari şebekesinde en fazla aktif ULAK baz istasyonuna sahip operatör oldu.

Vodafone'un canlıya aldığı ULAK baz istasyonları için Rize'de düzenlenen açılış törenine katılan Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan açılıştaki konuşmasında, yapılan 4,5G ihalesinden bu yana ulaşılan çift haneli yerlilik ve millilik rakamlarının tesadüf olmadığını bildirdi.

Vodafone'un yaptığı bu çalışmanın kendileri için önemli olduğunu belirten Sayan, şunları kaydetti:

"Hem haberleşme teknolojilerinde hem siber güvenlikte kullanılan teknolojilerin yerliliği ve milliliği, ülke savunması kadar önemli. 4,5G'de olacaksınız ki, 5G ve ilerleyen teknolojilerde daha ileri gidebilelim. Bunların olmazsa olmazı, altyapı. Fiber altyapının başta 5G ve ileri teknolojilere hazır olması gerek. Geniş bant internet 2018 yılında en az bir milyon yeni haneye ulaştı, bu yıl firmalara verdiğimiz hedefler var.

Sadece bir firmaya 1 milyon 200 bin hedefi vermiştik, bunun gerçekleştiğini görüyoruz. 100 birimlik fiber yatırımın, 50-55 birimi yatırım değil de ödenen harçtan oluşuyor. Herkesin kafasına göre harç belirlediği bir sistemde değil, eşit ve adil bir şekilde fiberin yaygınlaşması için gerekeni yapacağız."

Çekilen fiber hatların her birinde 96 tane kıl olduğunu bildiren Sayan, Türkiye'de eve kadar fiber kıl uzunluğunun istatistiki bilgi tutulmadığını dile getirdi.

Sayan, "Önümüzdeki sene başında harçların da makul seviyeye gelmesi ile, yapmış olduğumuz yatırımların direkt fiber olarak olması için önümüze gelen fırsatı değerlendireceğiz." ifadelerini kullandı.

– "Datamızın Türkiye'de kalması, yerli donanım ve yazılımların olması, olmazsa olmazımız"

ULAK'ın sektörün tüm paydaşlarının katkısıyla, 5G'nin uçtan uca yerli ve milli olması ile ilgili hedeflerini yükselttiğine dikkati çeken Sayan, "Biz de haziran ayına kadar ilk testlerin yapılması ile ilgili süre koyduk. Haziran ayında yerli ve milli 5G ile ilgili testleri de beraber yapıyor olacağız." diye konuştu.

5G'nin başarılı olması için 4,5G'deki gelişmelerin önemine dikkati çeken Sayan, bu anlamda 4,5G'yi çok önemsediklerini anlattı.

Sayan, internetin güvenli kullanımı noktasında herkese önemli görevler düştüğünü belirterek, "Datamızın Türkiye'de kalması, yerli donanım ve yazılımların olması, olmazsa olmazımız. Türkiye'nin verisinin Türkiye'de kalması, tüketen değil üreten büyük Türkiye hayalini, Cumhurbaşkanımızın çizdiği vizyon çerçevesinde Rize'den yeniden vurgulamak istiyorum. Üç operatörümüzün de yerlilik ve milliliğe katkıları daha fazla olmalı. " ifadelerini kullandı.

Toplantı sonrası, Bakan Sayan'ın katılımıyla Vodafone'un Rize Çayeli sahilinde kurduğu ULAK baz istasyonu törenle hizmete açıldı.

Bilim&Teknoloji - 16:15 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba:“YEMEDİĞİM BİR ETİ BAŞKASINA YEDİRMEM”
  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  “Bizim […]
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.