15° Parçalı az bulutlu
 • EURO 6.45
 • DOLAR 5.60

Yaz döneminde çocuk hastalıklarına dikkat

Özel Medicana Konya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doktor Zeynel Abidin Taşbaş, çocuklarda yazın soğuk algınlıklarında, öksürüklerde, nezle ve griplerde azalma olduğunu, bunun yerine daha yeni ve bambaşka hastalıklar görüldüğünü söyledi.Kirli su içilmes.
Konya Haber - 8 Mayıs 2017 18:37 A A

Özel Medicana Konya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doktor Zeynel Abidin Taşbaş, çocuklarda yazın soğuk algınlıklarında, öksürüklerde, nezle ve griplerde azalma olduğunu, bunun yerine daha yeni ve bambaşka hastalıklar görüldüğünü söyledi.

Kirli su içilmesi, açıkta satılan gıdaların tüketilmesi ve kişisel temizliğe uyarı edilmemesinin hastalıklara davetiye çıkardığını belirten Uzman Doktor Zeynel Abidin Taşbaş, “Çocuklardaki yaz hastalıkları, güneş çarpması, ishal ve kusma ile giden bağırsak enfeksiyonları, kara sarılık A, havuz enfeksiyonları, dış ve orta kulak enfeksiyonu, idrar yolu enfeksiyonu, deride mantar, böcek sokmaları, alerjik reaksiyonlar ve kırık çıkık gibi travmalardır. Bu mevsimde çocuklarda en sık görülen rahatsızlık yaz ishalleridir. Isı şartları, mikropların üremesini, gıdaların bozulmasını kolaylaştırıyor. Ülkemizde bu hastalığa yol açan nedenlerin başında enfeksiyonlar gelmektedir. İshalle birlikte kusma, karın ağrısı ve ateş oluşabilir. Yaz ishalleri dışkı, pis su, yıkanmamış yiyecekler ve havuz sularından bulaşır. Hijyen kurallarına dikkat edilmesi, bilhassa yiyeceklerin adamakıllı yıkanması ve pak su içilmesi ile bağırsaklar mikroplardan korunur. İshal ve kusmada en kayda değer konu çocuğun değişken ihtiyacının karşılanmasıdır. İshalli çocuğun beslenmesinde, pirinç unu, nişasta, patates gibi karışık karbonhidrat içeren posalı yumuşak püreler kullanılmalıdır. Yoğurt bağırsak enzimlerine asistan olduğu için mutlaka ishal diyetinde yer almalıdır” dedi.

Bilirkişi Doktor Taşbaş, gıda zehirlenmelerinin sık rastlanan yaz hastalıklarından olduğunu anlatarak, “Sıcakta yiyecekler ivedi bozulur ve böylece besinlerin pişirilse zeka buzdolabında saklanması gerekmektedir. Süt ve süt ürünlerinin de tehlikesiz merkezlerden son faydalanma tarihine bakılarak alınması gerektiğini unutmamak gerekir” diye konuştu.

“Havuz yerine denizi seçim edin”

Kız çocuklarında sıklıkla görülen idrar yolu enfeksiyonları sık idrara çıkma, karın ağrısı, alev ve idrarda yanma ile bulgu verdiğini kaydeden Uzman Doktor Taşbaş, idrar kültürü yapılarak, uygun antibiyotik ile çare uygulanabildiğini, enfeksiyonlardan çocuğu korumak için havuzdan çıkınca anında duş aldırıp, mayosunu değiştirmek gerektiğini dile getirdi.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Hekim Zeynel Abidin Taşbaş, lekeli su nedeniyle cilt ve kulak enfeksiyonları, Kara Sarılık A, göz hastalıklarının sık sık görüldüğünü, havuz yerine denize girilmesinin tercih edilebileceğini vurguladı. Taşbaş şöyle konuştu:

“Deniz ve havuzdan daha sonra duş elde etmek manâlı. Havuza girmeden önce üçgenin taban olmayan kenarı mantarlarına aleyhinde kullanılan özel bir solüsyon kullanılmalı. Yüzücü kulağı (dış kulak enfeksiyonları) ağrılı ve kaşıntılı kulak problemi olarak ortaya çıkabilen ve havuzdan kaynaklanan bir öteki yaz hastalığıdır. Korunmak için kulak tıpası uygulamak işe yaramaz ise çocuğunuzun kulağını kuru yakalamak için havuzdan sonra dış kulak yolunu arındırmak gerekmektedir.”

Konya Haber - 18:37 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.