12° Açık
 • EURO 6.77
 • DOLAR 6.06

Yeşil Peynir Üretiminde Kültür Kullanımı ve Hijyen Farkındalığı projesi toplantısı sona erdi

Bir otelde düzenlenen toplantıda konuşan TÜMSİAD Konya Şube Başkanı Berdan Aktan, amaçlarının TÜMSİAD ailesi olarak kuvvetli incelemeler içinde yer edinmek olduğunu söyledi.
Konya Haber - 5 Mayıs 2017 13:09 A A

Bir otelde düzenlenen toplantıda konuşan TÜMSİAD Konya Şube Başkanı Berdan Aktan, amaçlarının TÜMSİAD ailesi olarak kuvvetli incelemeler içinde yer edinmek olduğunu söyledi. Başkan Aktan, “12 yıl önce tuttuğumuz kasıt doğrultusunda bu sene ocak ayında yapılmış olan alışılmış kurulumuzda hizmet bayrağını devralmış olup yeni yönetim kurulum ile birlikte görevime başladım. Amacımız, ilk kez Rızayı İlahiyi tesis etmek saikiyle devraldığımız emanete sahip çıkarak, istikrarlı adımlarla iş insanlarını ve bilhassa KOBİ’lerin girişimci ruhlarını ilerletmek ve bununla birlikte büyük Türkiye idealimizde bize düşen sorumluluğu yerine getirmekti. Göreve geldiğimiz bu tarihten itibaren Türkiye’de yerleşmiş olan öyle çok iş adamları derneği bulunmakta, bu dernekler aralarında TÜMSİAD’ın farkı nedir sorusuna muhatap oldum. Sizlerinde bildiği gibi ülkemiz ve milletimiz için yapmaya çaba ettiğimiz araştırmalar hepimizin malumu. Bizler ideal sahibi yok, gayret sahibi edebilmek, gün olur ensar görevi düşerse geri kalmamak, ahilik geleneğini yaşatabilmek, irfan sahibi meslek adamları kuşağı yetişmesinde pay sahibi olabilmek fakat en önemlisi bölge el değil veren el edinmek için varız” dedi.

Küflü peynir üretimine bir standart getirilmesi ve hijyenik imal koşullarının oluşturulması için Selçuk Üniversitesi, Konya Yiyecek Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Konya Ticaret Odası ve TÜMSİAD Konya Şubesinin katılımıyla bir alıştırma grubu oluşturulduğunu bildiren Başkan Aktan, “Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Yiyecek Mühendisliği Birim Başkanı Prof. Dr. Nihat Akın tarafından başlatılan çalışmalarla ürün üretim süreci belirlenip, imal süreci hakkında oluşturulan rapor Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına sunulmuştur. Hazırlanan rapor neticesinde ülkemizde yoğun olarak tüketilen küflü peynirin kontrol aşağı üretilebileceği görülmüş ve Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığımızca tasdikli işletmelerde kontrollü imalat ve takiple küflü peynir üretimine müsade verilmiştir” diye konuştu.

İl Yiyecek Tarım ve Hayvancılık Müdürü Seyfettin Baydar ise, dinç olan küflenmiş peynire 2002 yılında adını koyarken Hz. Mevlana’nın türbesiyle müsemma olan yeşil peynir ismini verdiklerin belirterek, coğrafi göze çarpan elde etmek için mücadelelerinin devam ettiğini kaydetti.

Toplantıya, TÜMSİAD Şube Başkanı Berdan Aktan, İl Yiyecek Tarım ve Hayvancılık Müdürü Seyfettin Baydar, TÜMSİAD üyeleri, Tarım İl Müdürlüğü çalışanları, STK Temsilcileri ve fazla sayıda misafir katıldı.

Konya Haber - 13:09 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 04
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 05
  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba:“YEMEDİĞİM BİR ETİ BAŞKASINA YEDİRMEM”
  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  “Bizim […]