Açık
 • EURO 6.89
 • DOLAR 6.09

Yılbaşında Neden Hediye Alınır?

Advertorial - 23 Aralık 2016 11:18 A A

 

Yılbaşı hediyeleri, her ne kadar Türk gelenekleri arasında yer almasa da insanlar tarafından yeni bir senenin başlangıcı olarak, hediyeler ile kutlanması şeklinde yerleşmiştir.

Bu durumun Türk halkı tarafından kolaylıkla benimsenme nedeni ise hediye alıp verme alışkanlığımızın olmasındandır. Türk milleti olarak bizler; insani değerlere, arkadaşlık, akrabalık gibi kavramlara önem veririz. Sevdiklerimizi güldürmeyi mutlu etmeyi sever ve değer verdiğimizi de hediyeler ile gösteririz. Her millet için bu kavramlar farklı tepkiler ile dile getirilse de özel günlerde yapılacak en doğru hareket, karşımızdaki kişinin bizim için ne kadar önemli olduğunu gösterebilmektir.

Özel günlerden birisi olan yeni yıl için de bu durum böyledir. Yaş günleri, evlilik yıldönümleri, sevgililer günü, anneler günü hep bizler için özel günlerdir. Her günün kendisi için farklı bir anlamı ve önemi olduğundan bu güzel günlerde de çok özel hediyeler verilmektedir. Her özel günün hediyesi, anlamı ifade edilen gün ile ilgilidir. Bütün bu günler yılda sadece bir kez kutlanmaktadır. Yeni yılda aynı şekilde 365 günde bir kez kutlanır. Fakat anlamı diğer özel günlere göre daha çoktur. Çünkü içerisinde her özel günü bulunduran aynı zamanda iyisi ve kötüsü ile geride bıraktığımız koskoca bir yılın anlamıdır, yeni yıl… Farklı anıları barındıran bu geçen yıl içerisinde ‘’keşke’’ dediğimiz birçok olay ve ‘’iyi ki’’ dediğimiz birden fazla durum olmuştur. Önemli olan ise yaşanan her ne olursa olsun, her güzel ve kötü olaydan gerekli dersi çıkarabilmek ve hayatımızın değerini bilmektir. İşte yılbaşı hediyeleri de geçmişimizden ders alarak, yeni yılda ise yeni tecrübeler edinebileceğimiz bir yılın başlangıç günüdür.

Türkler de Yeni Yıl Kutlamaları Nasıl Başladı?

Aslında Noel günü olarak bilinen bu günün, aslında bizlerin yeni yıl kutlamaları ile hiçbir alakası bulunmamaktadır. Çünkü bu Noel kutlamaları Hz İsa’nın doğum tarihi olup, 25 aralıkta başlayarak bir hafta sürmektedir. Özellikle dini anlamı Hıristiyanlar için büyüktür. Fakat Türkler, 31 Aralık gecesi kutlama yapıp sadece yeni yılın gelmesini eğlenerek kutlamaktadırlar. Önceki yıllarda yılbaşı için özel yemeklerin hazırlanması ve hediyelerin alınması söz konusu değildi. Fakat günümüze gelene dek daha da yaygınlaştı.

Yılbaşı İçin Seçilecek Hediyelerin Özellikleri

Yılbaşları genel anlamda kişilerin en yakınları ile vakit geçirdikleri, eğlendikleri ve hediyeler aldıkları bir zamandır. Özellikle büyük şehirlerde yapılan yeni yıl kutlamalarında, insanlar üzüntü, keder gibi pek çok durumun ortadan kalkarak, yeni bir yıla mutlu bir şekilde girmenin heyecanını paylaşmaktadırlar. Yılbaşı hediyeleri de kişilerin birbirleri ile sevinçlerini ve mutluluklarını paylaşmak istemeleri ile ilgilidir. Yeni yıl akşamlarında kartlar gönderilir, diğer bayramlarda da yapıldığı gibi kutlama mesajları iletilir. Kış mevsimi olması nedeni ile kar ve kış simgeleri, yeni yıl için kullanılmaktadır.

Her insanın kişiliğine uygun zevkine ve alışkanlıklarına uygun, farklı birçok hediye düşünülmekle birlikte, 2017 yılına girerken günümüz teknolojisine ayak uyduran pek çok yeni yılbaşı tasarımları da yapılmıştır. Önemli olan bu günde, sevdiklerimizle birlikte mutlu ve sağlıklı bir şekilde huzur dolu olarak yeni yıla girmemizdir. Yılbaşı hediyeleri bu günün birer simgesidir. İnsanların birbirlerini hatırlayarak, sevgilerini ve birbirlerine verdikleri değeri göstermeleri için vesile olmuş bir gündür. Özellikle Sevgiliye Yılbaşı Hediyesi olarak bir kalem ya da bir telefon, çiçek ya da aksesuar, cüzdan veya albüm, ne olursa olsun hatırlamak ve sevgiyi tazelemek her şeyden önemlidir. 2017 yılının barış ve sevgi dolu bir yıl olması en büyük temennimizdir.

Ayrıca en güzel yılbaşı hediyelerini buldumbuldum.com sitesinde bulabilirsiniz.

Advertorial - 11:18 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 04
  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba:“YEMEDİĞİM BİR ETİ BAŞKASINA YEDİRMEM”
  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  “Bizim […]
 • 05
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.