13° Açık
 • EURO 6.45
 • DOLAR 5.60

Ziya Altunyaldız İstanbul Finans Doruğuna katıldı

Bu sene 8.
Konya Haber - 3 Ekim 2017 15:30 A A

Bu sene 8. tertip edilen dorukta AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz moderatörlüğünde Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkan Vekili Erhan Akılda ve CHP Milletvekili Faik Öztrak ile “Sanayi ve Teknoloji Siyasetleri ve Finans” seansında konuşan Altunyaldız yenilikçilik finansmanına ait değerlendirmelerde bulundu. Ziya Altunyaldız ekosistem oluşturulmasının ehemmiyetine değinerek, “Hiçbir reform, hiçbir yenilik tek başına kalıcı ve tesirli neticeler doğurmaz. Her reform, duvardaki bir tuğla gibidir. Reformlar, bir tamlık ve geçim içerisinde olur, birbirini yardımlar, kamu ve özel sektörü birbirine kenetler ve ortak bir sinerji oluşturabilirse zaferli olur. Ancak bu sayede her bir tuğla, duvara, duvarlar insanların içinde yaşayabileceği konutlara dönüşür. Buna ekosistem diyoruz. Ekonomik yapının büyümesi ve gelişmesine müteveccih reformlar, ancak eforlu bir ekosistem kurabilirse galibiyete erişir. Bir yerde kamu müessese ve kuruluşları, sivil toplum teşkilatları, işletmeler başka bir deyişle kısacası tüm ekonomik ve sosyal oyuncular arasındaki bağlar eforlu olursa, işbirliği harikulade bir biçimde kurulursa o yerde ekosistem de o kadar eforlu olur. Ekosistem eforlu olunca, ekonomik büyüme cemiyetin tüm kılcallarına kadar dağılır, abluka etici, uzun ömürlü ve sürdürülebilir olur. Eforlu bir ekosistem, daha fazla yeni fikirlerin yaşama geçirilmesine, daha fazla istihdam oluşturan projelerin yaşam bulmasına dayanakçı olur” dedi.

“Yatırım ölçüyü ve yatırım niteliği sihrime oranını tanımlar”

Bilimsel çalışmaların finansal gelişmişlik seviyesinin, ekonomik sihrime ve büyümeyi etkilediğini ifade eden Altunyaldız, finansal sistemi gelişmiş olan ülkelerin; tasarrufları çoğaldırmada, tehlikeyi çeşitlendirmede, firmaları taramada ve onların faaliyetlerini izlemede daha zaferli oldukları için AR-GE ve inovasyon odaklı firmalara daha fazla dış finansman sağlayarak ekonomik gelişmeyi desteklediğini söyledi. Yatırımların ölçüsünün ve niteliğinin ülkenin sihrime oranlarını tanımladığını ifade eden Altunyaldız, Türkiye’de finans kesiminin yüzde 90’ını ticari bankacılığın oluşturduğunu vurguladı. Altunyaldız bankaların tabiatları itibariyle kısa vadeli kredilere yoğunlaştığını, bu da bankaların daha çok işletmelerin firma anaparaları ve harcayıcı kesime kredi sağladıkları mantığına geldiğini söyledi. Bankacılık kesiminin tüm dünyada güvence bazlı çalışması, ileriye dönük tehlikeli nakit akımları projeksiyonları bazında fonlama yapamaması sebepleriyle, sektörel olarak yeni teknolojiler ve firmaları yeterince fonlayamadığını ve bu sebeplerle yatırım ölçüsünün istenilen seviyede olmadığını vurgulayan Altunyaldız, tüm bu unsurların yatırımların niteliği mevzusuna işaret ettiğini belirtti. Bu kapsamda AR-GE, inovasyon ve teşebbüsçülük odaklı yatırımların ön tasarıya çıktığını ifade eden Altunyaldız, yenilikçilik yatırımlarının finansmanında Melek Yatırımcılık, Tehlike Anaparası, Teşebbüsçülük Anaparası gibi yeni jenerasyon vasıtalarının ehemmiyetini vurguladı.

“Yenilikçilik finansmanı vasıtalarının legal altyapısı hazır”

Yenilikçilik finansmanı vasıtalarının legal altyapılarının hazır olduğunu belirten Altunyaldız bu taşıtların daha etkin kullanımı için cemiyette bu kültürün oluşturulmasının ehemmiyetli olduğunu vurguladı. Melek Yatırımcılık, Tehlike ve Teşebbüs Anaparaları uygulamaları ile ülkemizde bir hayli start-up’ın yaşam bulduğunu söyleyen Altunyaldız, dünyadaki zaferli uygulama misallerinin araştırılarak ülkemizde de bu taşıtların kullanımının artırılmasına müteveccih çalışmalar yürüttüklerini belirtti. Tehlike ve Teşebbüs Anaparasında yüzde 75 ile en çok ödenti takviyeyi veren ülke olduğunu vurgulayan Altunyaldız, Fertsel Katılım Anaparası Sitemini yaşama geçiren 3. ülke olduğunu belirtti. Altunyaldız şöyle devam etti:

“1975-2001 yarıyılında 27 senede toplam 14 milyar dolar beynelmilel doğrudan yatırım sürükleyen Türkiye, 15 senelik bir vakti içeren 2002-2017 yarıyılında ise, toplam 185,5 milyar dolar yatırım sürükleyerek ehemmiyetli bir atılım asıllaştırmıştır. Bundan sonra doğrudan yabancı yatırımlar mevzusunda daha seçici davranarak AR-GE ve inovasyon yoğun çalışan çokuluslu firmaları ülkeye sürükleyecek siyasetleri yaşama geçireceğiz.”

“Teşebbüsçülük ekosistemi oluşturma çalışmalarımız süratle devam ediyor”

Altunyaldız, “Teşebbüsçülük ekosisteminin dünyadaki en zaferli misallerinden olan Silikon Vadisinde Bilgi ve Teknoloji Kurulu, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve TÜBİTAK yetkililerince yerinde analizlerde bulunduk, akabinde Fransa’da Lille ve Paris Sacley bölgelerine çalışma ziyareti reelleştirdik. Bunların dışında dünyadaki öbür zaferli misalleri de inceliyoruz. Geçtiğimiz günlerde ülkemizdeki ilk Teknokent’lerden ODTÜ Teknokent ve İstanbul Teknik Üniversitesi Arı Teknokent’i de ziyaret ettik. Hükümetlerimizin son 14 senede yaşama geçirdiği siyaset ve reformlarla ülkemizin bu alanda geldiği nokta oldukça coşku verici. Kitle Fonlaması tertip etmesi Meclisimize sevk edildi. Kalkınma Bankacılığının uzun vadeli AR-GE, inovasyon ve teşebbüsçülük yatırımlarının finanse etmesine müteveccih mutasyonu çalışmalarına devam ediyoruz. Emelimiz ülkemizin esas zindelerine uygun, orijinal bir teşebbüsçülük ekosistemi oluşturmak. Önümüzdeki yarıyıl bu alandaki çalışmalarımızı yoğunlaştıracağız” diye konuştu.

Konya Haber - 15:30 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.